Akşam Bülteni-ABD ve Çin Arasındaki Görüşmeler Tıkanma Noktasında

Kritik Fed toplantısı öncesinde dolar küresel bazdaki yükselişini sürdürürken dolar endeksi 97.82 seviyesinin üzerinde tutunma çabası sergiledi. ABD vadeli endeksler rekor seviyelerden kar

Kritik Fed toplantısı öncesinde dolar küresel bazdaki yükselişini sürdürürken dolar endeksi 97.82 seviyesinin üzerinde tutunma çabası sergiledi. ABD vadeli endeksler rekor seviyelerden kar satışları ile karşılaşırken ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi hafif gerileme yaşayarak %2.05 seviyesinde işlem gördü. ABD Başkanı Donald Trump Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, "Çin ile işler kötü gidiyor, son 27 yılın en kötüsü. ABD ürünlerini satın alacakları varsayılıyordu, bunu yaptıklarına ilişkin bir işaret yok. Bu Çin ile sorun teşkil ediyor. Sonuca ulaşmıyorlar" ifadelerini kullandı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD ile artan ticaret fazlasını azaltması konusunda Vietnam'a uyarıda bulunurken, "ABD'nin Vietnam ile ticaret açığı artmaktadır ve hükumet Vietnam'a sürdürülebilir olmayan bu ticaret açığının düşürülmesi konusunda son derece açık davranmaktadır" dedi. Euro Bölgesi tüketici güveni Temmuz ayında -6.6 ile beklentilere paralel açıklandı. Temmuz ayı sanayi Güveni ise gerileme kaydederek -7.4 oranında açıklandı. Almanya Enflasyon verisi aylık bazda %0.5 ve yıllık bazda %1.7 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Yurt içi piyasalarda ise Türk Lirası dolar karşısındaki güçlü duruşuna devam ederek kurun satıcılı bir seyir izlemesine zemin hazırladı. Güne satış baskısı altında giriş yapan dolar TL kuru, 5.5945 seviyesinin altına gerileme kaydederek düşüşünü 4. güne taşıdı.

Günün ikinci yarısında açıklanacak olan önem düzeyi yüksek herhangi bir veri bulunmamaktadır.

EURUSD

Düşük işlem hacmi ve oynaklıkta fiyatlanmaya devam eden parite 1.1220 ana direnç seviyesinin altında kalmayı sürdürdüğü müddetçe dolar lehine algının korunduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Geçtiğimiz hafta yaşanan sert satış baskısının tekrar tetiklenmesi durumunda 1.1103 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak güne tepki alımları ile karşılaşarak giriş yapan paritenin yukarı yönlü denemelerine devam etmesi durumunda ise 1.1220 ana direnç seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1103 - 1.0980 - 1.0838

Direnç: 1.1220 - 1.1253 - 1.1285

ALTIN

Haftaya 1414 seviyesinin üzerinde giriş yapan değerli metal güne alıcılı bir seyirle giriş yaparak yukarı yönlü potansiyelini korudu. Alıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1437 direncini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde 4 saatlik bazda kapanışlar gerçekleşmesi durumunda ise 1451 direnci gündeme gelebilir. Ancak son üç işlem gününde de yükseliş kaydeden değerli metalin kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1414 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1414 - 1402 - 1391

Direnç: 1437 - 1451 - 1483

GBPUSD

Haftaya sert satış baskısı altında giriş yapan parite Asya seansında yaşadığı değer kaybının yarıya yakınını Avrupa seansında telafi ederek denge arayışını sürdürdü. Kritik 1.2395 ana direnç seviyesinin altında işlem görmeye devam eden parite bu seviye altında kaldığı sürece dolar lehine algının güçlü kalmaya devam edebileceğini belirtmek isteriz. Olası geri çekilmelerde 1.1979 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak son 4 işlem gününde de değer kaybı yaşayan paritenin gün içi tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 1.2395 ana direnç seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1979

Direnç: 1.2395 - 1.2529 - 1.2607

USDTRY

Güne satış baskısı altında giriş yapan dolar TL kuru 5.5945 desteğinin altına gerilme kaydederek negatif bir seyir izledi. Kurun bu seviye altında 4 saatlik bazda kapanışlar gerçekleştirmeye devam etmesi durumunda geri çekilmeler hız kazanarak devam edebilir. Böyle bir durumda 5.5455 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin kırılması durumunda ise 5.5026 desteği gündeme gelebilir. Ancak son 4 işlem gününde de satıcılı bir seyir izleyen kurun tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 5.5945 direnci güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 5.5455 - 5.5026 - 5.4467

Direnç: 5.5945 - 5.6414 - 5.7080

CRUDE OIL

Güne yukarı yönlü denemeler eşliğinde giriş yapan ham petrol Avrupa seansında kısa vadeli alıcıların piyasaya giriş yapması ile yaşadığı değer kazancının tümüne yakınını geri verdi. 57.88 ana direnç seviyesi aşılamadığı sürece ham petrolde aşağı yönlü algının canlı kalmaya devam ettiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Olası geri çekilmelerde 56.67 ve 56.05 destekleri güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak dün başlayan yukarı yönlü seyrin tekrar tetiklenmesi durumunda ise 57.28 ve kritik 57.88 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Destek: 56.67 - 56.05 - 55.43

Direnç: 57.28 - 57.88 - 59.01https://dinamikmenkul.com

https://analiz.dinamikmenkul.com

YASAL UYARI
Burada yer alan bilgiler Dinamik Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Dinamik Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz. Burada yer alan fiyatların, verilerin ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Dinamik Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Dinamik Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan Dinamik Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Dinamik Menkul Değerler A.Ş., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Dinamik Menkul Değerler A.Ş. kurumsal internet adreslerinde ve sosyal medya platformları haricinde, Dinamik Menkul Değerler A.Ş. adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir.

Dinamik Menkul Değerler A.Ş
625
Okunma