Ekici Lezzet Hikâyeleri’nin ikinci kitabı çıktı

İki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda toplam 14 ildeki 64 saklı kalmış lezzet fotoğrafları ile derlenerek, Türk mutfağına yeniden kazandırıldı. Sosyal medya projeleri ve tüketici

İki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda toplam 14 ildeki 64 saklı kalmış lezzet fotoğrafları ile derlenerek, Türk mutfağına yeniden kazandırıldı. Sosyal medya projeleri ve tüketici aktiviteleri aracılığıyla lezzet düşkünleriyle buluşacak olan kitap, üniversitelerin gastronomi bölümleri ve gastronomi okullarıyla özel olarak paylaşılacak.

Türkiye'nin peynir uzmanı Ekici, 60'ıncı yılında çıktığı "Lezzet Hikâyeleri" yolculuğuna 2018 yılında da devam etti. 2018 yılı için belirlenen Aydın, Balıkesir, Elazığ, Mersin, Samsun ve Sivas'ta çok fazla bilinmeyen lezzetler belirlendi, tüketiciler tarafından hazırlandı ve seçilen tarifler Ekici Lezzet Hikayeleri'nin ikinci kitabında toplandı.

Kitabın içerisindeki tarifler arasında tantuni, pide, su böreği mıhlama gibi iyi bilinen ve çok sevilen tatlar da illere göre farklılaşan nüanslar ve kimilerinde peynirle yorumlanan yeni tariflerle Ekici Lezzet Hikayeleri 2018 kitabına taşındı.

Ekici Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk Lezzet Hikâyeleri projesi ve kitabı hakkında şunları söyledi: "Ekici olarak Lezzet Hikayeleri yolculuğuna 2017 yılında çıktık. Yaklaşık 2 yıl boyunca Anadolu'da 14 ile gittik. Kiminde saklı kalmış lezzetleri ortaya çıkardık kiminde de mevcut lezzetleri peynirlerimiz ile tekrar yorumladık. Öğrendiğimiz hikayeler Anadolu mutfağına olan tutkumuzu daha da perçinledi. Lezzet Hikayeleri sayesinde peynirin sadece kahvaltıda değil her öğünde farklı şekillerde sofralarımızın vazgeçilmezi olduğuna bir kez daha şahit olduk. Ekici Lezzet Hikayeleri yolculuğumuzdan çıkan iki kitapla gelecek nesillere, bu zengin coğrafyada sahip olduğumuz farklı kültürlerin bu zamana kadar saklı kalmış lezzetlerini miras bırakmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz."

Bir yıllık özenli bir çalışmanın ardından okuyucularıyla buluşan Ekici Lezzet Hikâyeleri 2018, çeşitli sosyal medya kampanyaları ve tüketici aktiviteleri aracılığıyla lezzet severler ile buluşacak. Kitap, ayrıca Gastronomi bölümü olan üniversiteler ve gastronomi okullarına dağıtılacak.

Ekici Hakkında

1957 yılında Konya'da küçük bir mandırada sadece koyun sütünden dönemsel olarak peynir üretimiyle başlayan Ekici'nin hikâyesi, 1979 yılına gelindiğinde Mansur ve Mustafa Ekici kardeşlerin Antalya'nın Varsak beldesindeki yeni mandıraya taşınmasıyla Antalya'da devam etti. Yeni mandırada inek sütünün de bulunması nedeniyle peynir üretimini tüm yıla yayan Ekici, her geçen yıl artan taleple sadece beyaz peynir üretti ve bu kategoride tüketicilere benzersiz bir alternatif olan "Lokum Kıvamında Beyaz Peynir"i sundu. Lokum kıvamında beyaz peynirle sektörde büyük fark yaratan Ekici, zaman geçtikçe yoğun şekilde artan bu talebi karşılamak ve daha fazla ürün çeşitliliğine gitmek adına 1997 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip yeni fabrikasına taşındı. Zaman geçtikçe artmaya devam eden taleple fabrikanın üretim kapasitesini ve alanını genişleten Ekici, bugüne geldiğimizde yılda yaklaşık 100 milyon litre süt işleyen ve her yıl 20 bin ton peynir üreten dev bir işletme haline geldi. 2017 yılında bağımsız araştırma şirketi Ipsos tarafından yapılan araştırmaya göre ambalajlı peynir kategorisinde Türkiye'nin en sevilen peynir markalarından biri seçilmiştir.

Communication Partner
749
Okunma