img

Küresel piyasalar yeni bir katalizöre kadar bir miktar defansif moda da


Bu sabah ABD vadelilerinde ve MSCI Asya Pasifik endeksinde hafif de olsa satıcılı bir görüntü var. Diğer yandan, Dolar endeksinde (DXY) güçlenme devam ediyor. Şu aşamada küresel piyasalar yeni bir katalizöre kadar bir miktar defansif moda geçmiş gözüküyor. Bugün önemli bir veri akışı yok. Önümüzdeki hafta 25-27 Ağustos tarihindeki yıllık Jackson Hole toplantısı izlenecek. Yurtiçi piyasalarda ise dün TCMB'nin sürpriz 100 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda dalgalanmaya yol açtı. Dolar/TL 18,0 seviyesinin üzerine çıkıp bu seviyenin üzerinde kapatırken, 2.925 seviyesine kadar düşüş kaydeden BIST100 endeksi buradan gelen alım dalgasıyla günü %1,34'lük primle 3.020 seviyesinden tamamladı. TCMB kararının hisse piyasasında pozitif fiyatlanmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Kurun 18,0 seviyesinin üzerine çıkmasıyla sanayi hisselerine gelen alımların da sürebileceğini, bununla birlikte dün kar satışıyla karşılaşan bankacılık endeksinin de dirençli bir görüntü sergileyebileceğini düşünüyoruz. Özetle, BIST100'de alıcılı seyrin güçlenerek devam etmesini bekliyoruz. Teknik olarak bakıldığında; yükselişini hacimli sürdüren endekste göstergelerin aşırı alım bölgesinde kalmaya devam etmesi yukarı yönlü trend isteğinin sürdüğüne işaret ediyor ki psikolojik 3.000 ve son bir aylık kanal üst bandının üzerinde kapanış gerçekleştirilmesi de oldukça olumlu.  


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içindeTCMB'nin PPK toplantısı takip edildi. TCMB, politika faizini, sabit tutulması beklentilerine karşın sürpriz bir şekilde 100 baz puan indirerek %13 seviyesine çekti. Karar metninde küresel çapta resesyon beklentilerinin arttığına dikkat çekilirken, Türkiye ekonomisinin güçlü seyrini sürdürmekle birlikte üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergelerin iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret ettiği, ayrıca jeopolitik gelişmelerin etkisiyle küresel büyümede artan aşağı yönlü risklerle birlikte cari dengeye yönelik risklerin vurgulanmaya devam edildiği görülmekte. 

  • Bu kapsamda, önceki metne göre küresel büyüme görünümüne ilişkin karamsarlığın oldukça arttığı görülmekte. Özellikle, metinde ''resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmelerinin yaygınlaştığına'' ilişkin ifade dikkat çekmekte.
  • Ayrıca istihdam kazanımlarının benzer ekonomilere göre daha olumlu seyrettiği yinelenmiş. Önceki metinden farklı olarak, ''özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğunun görüldüğü'' ifadesi eklenmiş.
  • Öte yandan, ''enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığının cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğuna'' ilişkin ifade yinelenmiş. Turizm sektörünün, cari işlemler dengesine sağladığı olumlu etkinin ise beklentilerin üzerinde güçlendiği vurgulanmış. Bu kapsamda, ''turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısının devam ettiği'' ifadesine yer verilmiş.
  • Enflasyonda gözlenen yükselişte; ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkilerinin, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şoklarının yanında, jeopolitik gelişmelerin yol açtığı ''enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkilerinin'' de unsur olduğu eklenmiş. Bu kapsamda, son dönemde küresel çapta artan resesyon endişeleri ile enerji fiyatlarında kısmi gerilemeler gözlense de yüksek enerji maliyetlerinin etkili olmayı sürdüreceği vurgulanmış.  
  • Diğer yandan önceki metinde yer alan, ''kredilerin büyüme hızının ivmesini kaybettiğinin gözlendiğine'' ilişkin ifadeye yeni metinde yer verilmemiş. Ayrıca ''kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının yakından takip edildiği'' ifadesi yinelenirken, önceki metinden farklı olarak, ''son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığının değerlendirildiği'' vurgulanmış. Bu kapsamda Kurul'un, ''makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar verdiği'' ifade edilmekte.

ABD tarafında istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, üç haftalık artışın ardından 13 Ağustos haftasında 252 bin kişi seviyesinden 250 bin kişi seviyesine hafif gerileyerek düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü ve bu durum, işsizlik oranının, salgın öncesi dönemden bu yana en düşük seviyelerdeki seyri de dikkate alındığında istihdam piyasasının sıkı olduğuna işaret etmekte.

Ayrıca ABD'de konut piyasası verilerinden, temmuz ayına ilişkin ikinci el konut satışları, aylık bazda %5,9 oranıyla beklentilerin üzerinde gerileyerek düşüşünü hızlandırdı ve 4,81 milyon adet seviyesinde gerçekleşerek Mayıs 2020'de pandemi kısıtlamalarının başladığı dönemden bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu. Öncesinde açıklanan temmuz ayına ilişkin konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri de aylık bazda gerileyerek konut sektöründeki zayıflamanın devam ettiğine işaret etmişti.

Diğer yandan, Norveç Merkez Bankası, politika faizini beklentilerle uyumlu olarak 50 baz puan artışla %1,75 seviyesine yükseltti ve enflasyonu hedefe yaklaştırmak amacıyla politika faizinin büyük olasılıkla eylül ayında tahmin edilenden daha hızlı artırılacağının sinyalini verdi.

Ayrıca TCMB tarafından haziran ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri yayınlandı. Net uluslararası yatırım pozisyonu, bir ülkenin yurt dışı finansal varlıkları ile yurt dışına olan finansal yükümlülükleri arasındaki fark olarak adlandırılmaktadır. Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı haziran ayı (ikinci çeyreğin sonu) itibarıyla birinci çeyreğin sonuna göre 17,2 milyar USD azalışla -222,4 milyar USD seviyesine geriledi. İkinci çeyrekte net uluslararası yatırım pozisyonu açığındaki azalışta, varlıklardaki 6,7 milyar USD'lik azalışa karşın yükümlülüklerdeki 23,9 milyar USD'lik daha fazla azalış etkili oldu. Varlıklardaki azalışta, özellikle rezerv varlıklar kalemindeki 7,6 milyar USD'lik azalış belirleyici olurken, yükümlülüklerdeki azalışta ise yurt içinde doğrudan yatırımlardaki gerileme belirleyici oldu. Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu/GSYH oranına 2010 yılından bu yana bakıldığında, en düşük seviyeyi 2020 yılı sonu itibarıyla -%53,8 seviyesiyle görmüştü, 2022 yılı Haziran ayı itibarıyla ise -%28 seviyesine kadar gerilediği gözlenmekte (GSYH için 2022 yılı birinci çeyrek kümülatif verisini dikkate almaktayız).

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,
 
Ayrıca İngiltere'de iç talebin seyrine ilişkin olarak TSİ 09'da temmuz ayı perakende satışlar verisi takip edilecek. İngiltere'de artan enflasyonist baskıların tüketiciler üzerindeki olumsuz etkisiyle haziran ayında perakende satışlar aylık %0,1 gerileyerek düşüşünü sürdürmüştü, düşüşün temmuz ayında da aylık %0,2 gerilemeyle sürmesi beklenmekte.
 

Bunun yanında, TSİ 16'da Richmond Fed Başkanı Barkin'in konuşması takip edilecek. Özellikle, önceki gün yayınlanan Fed'in temmuz ayı FOMC toplantısına ilişkin tutanaklarda, faiz artışı hızı konusunda net bir sinyal ortaya konmamasının ardından, başta Fed Başkanı Powell'ın 25-27 Ağustos'ta Jackson Hole toplantılarındaki konuşması olmak üzere Fed üyelerinin, para politikasına yönelik verecekleri olası yeni sinyaller yakından takip edilecektir.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da temmuz ayı TOBB kurulan ve kapanan şirketler istatistikleri takip edilecek.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Alarko Holding (ALARK, Pozitif): Şirket'in 2Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı 2.234mn TL ile piyasa beklentisinin oldukça üzerinde açıklanmıştır. Ortalama piyasa beklentisi Holding'in 1.721mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedeceği yönündeydi. Geçen yılın aynı döneminde ise Holding, 101,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri 2Ç21'de 435mn TL iken 2022 yılının ikinci çeyreğinde 1.758mn TL olmuştur. Brüt kar yıllık 338mn TL artarak 402mn TL'ye yükselirken, brüt kar marjı da 8,1 puan iyileşerek %22,9 olmuştur. Faaliyet giderleri bu çeyrekte 94,2mn TL olarak gerçekleşen Şirket, diğer faaliyetlerinden 115,3mn TL gelir kaydetmiştir. Bu dönemde Şirket'in FAVÖK'ü 330,7mn TL olurken FAVÖK marjı da 10,8 puan artarak %18,8 olmuştur. Şirket, bu çeyrekte öz kaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlarından 1.914mn TL kaydederken geçen yılın aynı döneminde bu rakam sadece 22,3mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden bu çeyrekte 20,7mn TL gelir elde etmiş, finansman tarafında 9,2mn TL gider oluşmuştur. 68,8mn TL vergi gideri sonrasında Şirket'in 2Ç2022'de ana ortaklık net dönem karı 2.234mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla beraber Şirket'in 1Y2022 ana ortaklık net dönem karı 3.265mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde Şirket, 144,6mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Pozitif): Doğuş Otomotiv 2Ç2022'de 1.766mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Piyasa beklentisi şirketin 2. çeyrekte 1.547mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 481mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2022'de 2Ç2021'ye göre %56,9 oranında artarak 11.614mn TL'ye yükselirken, brüt kar %167,9 oranında artarak 2.532mn TL olmuştur. Şirketin brüt kar marjı ise 2Ç2021'e göre 9 puan artışla %21,8 olarak gerçekleşmiştir. Doğuş Otomotiv'in operasyonel giderleri aynı dönemde %83,1 oranında artmış ve 446mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 59mn TL net gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 2.146mn TL'yi göstermiştir. 2Ç2021'deki faaliyet karı 700mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 9 puan artışla %18,5'i göstermiştir. 2Ç2022 FAVÖK'ü %189,3 artışla 2.157mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı ise yıllık 8,5 puan artmış ve %18,6 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 53mn TL net gelir kaydeden şirket, özkaynak yöntemiyle değerlediği yatırımlardan da 217mn TL'lik net gelir kaydetmiştir. Böylelikle finansman öncesi kar 2.416mn TL olmuştur. Diğer yandan, Şirket'in net finansman giderleri yıllık 53mn TL artarak 195mn TL'ye yükselmiştir. 453mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 1.766mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana ortaklık net dönem karı üzerinden hesaplanan net kar marjı da 7,2 puan artışla %13,8'e yükselmiştir.

İkinci çeyrek karının ardından Doğuş Otomotiv'in 1Y2022'deki ana ortaklık net dönem karı 2.762mn TL'ye yükselmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 886mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Sonuçların ardından Şirket 2022 beklentilerinin bazı kısımlarını revize etmiştir. Buna göre, 2022 yılında toplam otomotiv pazarının (ağır ticari araç dahil) 790bin adet seviyesinde gerçekleşmesi öngörüsü değişmemiştir. Doğuş Otomotiv'in satış adetinin ise Skoda hariç 85bin adet (Önceki: 90bin) civarında olabileceğini tahmin edilmektedir. Şirketin yıllık yatırım harcamaları beklentisi ise 430mn TL'ye yükselmiştir (Önceki: 399mn TL).

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Torunlar GYO'nun 2Ç2022'deki (konsolide) net dönem karı 147,4mn TL net olarak gerçekleşmiş ve hem bizim beklentimiz olan 151mn TL hem de piyasa beklentisi olan 149mn TL'ye yakın gerçekleşmiştir. Şirket, 2Ç2021'de 30,7mn TL net kar yazmıştı. Torunlar GYO'nun ikinci çeyrekteki satış gelirleri 584,6mn olarak gerçekleşmiş ve yıllık %75 oranında büyüme kaydetmiştir. Şirket'in kira gelirleri yıllık %129 oranında artarak 2Ç2022'de 322,6mn TL'ye yükselirken, konut ve ofis satış gelirleri 144,7mn TL ile geçen yılın ikinci çeyreğine göre %7,9 oranında düşüş göstermiştir. Şirket'in brüt karı ise 463,9mn TL ile yıllık %81,6 oranında yükselirken, FAVÖK 397,6mn TL (Beklenti: 396mn TL) gerçekleşmiş ve aynı dönemde %68 oranında artmıştır. FAVÖK marjı ise %68 (2Ç2021: %70,8) olmuştur. Diğer yandan, bu çeyrekte 277,6mn TL net finansman gideri (2Ç2021: 212,7mn TL net finansman gideri) yazılırken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 33,5mn TL gelir kaydedilmiştir.

İkinci çeyrek karının ardından Torunlar GYO'nun 1Y2022'deki net dönem karı 316,9mn TL'ye yükselmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 86,4mn TL zarar yazmıştı.

Turkcell (TCELL, Pozitif): Turkcell'in 2022 yılı 2. çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 1.858mn TL ile hem 1.061mn TL'lik beklentimizin hem de 906mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizden yüksek gelmesi ile vergi gideri beklentimize karşı vergi geliri kaydedilmesi etkili olmuştur. 2Ç2021'de şirketin ana ortaklık net dönem karı 1.113mn TL idi. Şirketin 2022 2. çeyrek toplam hasılatı 2021 2. çeyreğe göre %46 artışla 12.477mn TL olmuştur. Bu artış temel olarak, enflasyonist etkileri yansıtmak amaçlı yapılan fiyat düzeltmelerinden ve müşteriyi daha yüksek paketlere geçirme aksiyonlarından olumlu etkilenen güçlü ARPU büyümesi ve büyüyen abone bazı ile Turkcell Türkiye performansından kaynaklanmıştır. Turkcell Uluslararası ve techfin gelirleri de Grup'un 2. çeyrekteki gelir performansını desteklemiştir. Toplam maliyetler %45,1 artarken, brüt kar %48 artışla 3.570mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 0,4 puan artarak %28,6 olmuştur. 2Ç2022 operasyonel giderleri 2021'nin aynı dönemine göre %45 artmıştır. 2Ç2022'de diğer faaliyetlerden 1.863mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece, faaliyet karı 2Ç2021'deki 2.889mn TL'den 2Ç2022'de 4.509mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan Şirket'in 2022 yılı 2. çeyrek FAVÖK'ü 2021'nin aynı dönemine göre %45,1 artışla 5.030mn TL'ye ulaşmıştır. FAVÖK marjı ise 0,2 puanlık azalışla %40,3 olarak gerçekleşmiştir. 797mn TL'lik yatırım faaliyetlerinden net gelir, 96mn TL'lik TFRS 9'a ilişkin gider ile 51mnTL'lik iştiraklerden zararlar sonrasında finansman öncesi faaliyet karı 5.159mn TL'yi göstermiştir. Şirketin 2Ç2022 net finansman giderleri 3.377mn TL olmuştur. 2Ç2021'deki net finansman gideri 1.937mn TL idi. 76mn TL'lik vergi geliri sonrası, ana ortaklık net dönem karı 2Ç2021'ye göre %67 artarak 1.858mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek karının ardından Turkcell'in 1Y2022'deki ana ortaklık net dönem karı 2.661mn TL'ye yükselmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 2.217mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Sonuçların ardından Şirket 2022 yılı beklentilerini revize etmiştir. Yılsonu gelir büyümesi beklentisi ~%30'dan %40 üzerine, FAVÖK marjı hedefi ise ~19 milyar TL'den ~20 milyar TL'ye yükseltilmiştir. Operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentisi ise %21-22 bandında sabit kalmıştır.

Ayrıca Şirket Yönetim Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş.'de ve New York Borsası'nda (NYSE) işlem gören Amerikan Depo Sertifikalarımız (ADR) da dahil olmak üzere Şirket payları ve Şirket bonolarının geri alımında kullanılmak üzere belirlediği azami fon tutarını 750mn TL'den 1 milyar TL'ye artırılmasına karar vermiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Pozitif): Şirket'in ana ortaklık net dönem karı 2Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,7 oranında artarak 788,2mn TL'ye yükselmiş ve ortalama piyasa beklentisi olan 306mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir.  Şirket'in satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %60,8 oranında artarak 12,9 milyar TL'ye yükselirken, brüt kar %89,1 oranında artarak 4.126,7mn TL'ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler aynı dönemde %87,6 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 1.410,6mn TL net gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %25,5 oranında azalarak 632,5mn TL'ye gerilemiştir. Şirket'in FAVÖK'ü ise %86 oranında artarak 2.415,6mn TL'ye yükselirken (ortalama beklenti 1560mn TL idi), FAVÖK marjı %16,2'den %18,7'ye yükselmiştir.  Finansman tarafında 164,1mn TL net gelir kaydedilirken, 86,9mn TL'lik vergi geliriyle birlikte Şirket'in ana ortaklık net dönem karı 788,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrekteki kar rakamıyla birlikte Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %38 oranında artarak 1.260,3mn TL'ye ulaşmıştır.

İş GYO (ISGYO, Sınırlı Negatif): Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr) tarafından 18.08.2022 tarihinde İş GYO payları ile ilgili olarak 17,81-18,20 TL fiyat aralığından 125.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İş Gayrimenkul GYO sermayesindeki Şirket payları %7,04 olmuştur.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket 24,38 - 24,80 fiyat aralığından 1mn TL nominal değerli pay geri alımı yaptı. Bu alımla geri alınan payların nominal değeri 63,55mn TL olup, sermayeye oranıysa %3,1148 olarak gerçekleşti.
 
SEKTÖR HABERLERİ

Dış Ticaret: Resmi Gazete'de yayınlanan İhracat Destekleri Hakkında Karar'a göre ihracatçı şirketlerin pazara giriş, ruhsatlandırma giderleri %50 oranında karşılanarak 750 bin TL tutara kadar desteklenecek. Destek süresi 4 yıla kadar olup toplamda 4 mn TL tutara kadar destek devam edecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Biotrend Enerji (BIOEN):
 Biotrend Enerji'nin ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,4 oranında artarak 2Ç2022'de 11,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre 2Ç2022'de %208 oranında artarak 285,2mn TL olurken brüt kar da %283 oranında yükselerek 84,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in operasyonel giderleri geçen yılın aynı dönemine göre %150,5 artarak 20,2mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden gelirleri kur farkına bağlı olarak 40,6mn TL'ye yükselen Şirket'in faaliyet karı 105mn TL olarak kaydedilmiştir. Geçen yılın aynı döneminde Şirket, 8,1mn TL net faaliyet karı kaydetmişti. Şirket'in FAVÖK'ü ikinci çeyrekte 87,7mn TL olurken FAVÖK marjı da 7,6 puan artarak %30,7 olmuştur. Şirket bu çeyrekte finansman tarafında kur farkı nedeniyle 68,9mn TL net finansman gideri kaydederken, 23,8mn TL'lik yüksek vergi gideri sonrasında Şirket'in net dönem karı 11,4mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in, Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %18,1 oranında büyüyerek 21,5mn TL olmuştur.

Consus Enerji (CONSE): Şirket'in, 2Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %136,7 oranında artarak 30.3mn TL olarak açıklanmıştır. Satış gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre %44,6 oranında yükselerek 130,8mn TL olurken brüt kar da %5,4 oranında artarak 36,2mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 10,3 puan azalarak %27,7'ye gerilemiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %67,4 oranında artışla 7,8mn TL'ye çıkarken, diğer faaliyetlerinden 2,1mn TL net gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %15 oranında azalarak 26,3mn TL'ye düşmüştür. Şirket'in FAVÖK'ü aynı dönemde %16,9 oranında artarak 43mn TL olurken, FAVÖK marjı 7,8 puan azalmış ve %32,9 olarak gerçekleşmiştir. Şirket, bu çeyrekte 13,2mn TL net finansman geliri yazmıştır. Son olarak, 9,2mn TL'lik vergi gideri sonrasında Şirket'in 2Ç2022'de ana ortaklık net dönem karı 30,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in, Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %116,8 oranında artarak 31,3mn TL olmuştur.

Europap Tezol Kağıt (TEZOL): Şirket'in, 2Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %242,2 oranında artarak 162,1mnTL olarak açıklanmıştır. Satış gelirleri ikinci çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre %190,4 oranında yükselerek 515,8mn TL olurken, brüt kar da %227,7 artmış ve 182,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 4 puan iyileşerek %35,3 olmuştur. Operasyonel giderler 78,1mn TL olarak aynı dönemler itibarıyla %185,7 oranında artarken diğer faaliyetlerden de bu çeyrekte 56,4mn TL'lik gelir oluşmuştur.  Böylece Şirket'in net faaliyet karı 2Ç2022'de 160,5mn TL olurken, FAVÖK'ü de geçen yılın aynı çeyreğine göre %243,1 artmış ve 107,4mn TL olmuştur. 2Ç2022'de finansman giderleri 15,7mn TL olurken, 13,2mn TL'lik vergi geliri sonucunda Şirket'in 2022 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 162,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla beraber Şirket'in 1Y2022 ana ortaklık net dönem karı 254,1mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde Şirket, 81,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Lokman Hekim  (LKMNH): Şirket'in, 2Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %83,5 oranında artarak 18,4mnTL olarak açıklanmıştır. Satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %94,8 oranında yükselerek 195,3mn TL olurken, brüt kar da %53,4 artmış ve 35,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 4,9 puan düşerek %18,2 olmuştur. Operasyonel giderler aynı dönemler itibarıyla %87,2 artarak 11,3mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 3,5mn TL gider oluşmuştur. Şirket'in net faaliyet karı 2Ç2022'de 20,7mn TL olurken, FAVÖK'ü de geçen yılın aynı çeyreğine göre %63,4 artmış ve 37,8mn TL olarak kaydedilmiştir. Finansman giderleri %170 artarak 10,6mn TL'ye yükselirken, 11mn TL'lik vergi geliri sonucunda Şirket'in 2022 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 18,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in, Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %114,8 oranında artarak 45,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Ata GYO (ATAGY): Şirket Adana'da bulunan "3 Katlı Betonarme İşyeri ve Arsa" niteliğindeki, 2021 yılsonu ekpertiz deperi 4,15mn TL olan taşınmazı 12mn TL + KDV bedeliyle sattı.

Dinamik Isı Makine (DNISI): Şirket ürettikleri yalıtım ürünleri ihracatı için Doğu Avrupa'da yerleşik bir firmayla işbirliği ve ihracat sözleşmesi imzalandı. 2,9mn ABD Doları hacme sahip olan sözleşme kapsamında teslimatlar kısmi sevkiyatlar halinde yapılıp, sevkiyatların 31.12.2023 sonuna kadar gerçekleşmesi planlanıyor.

Escort Teknoloji (ESCOM): Şirketin bağlı ortaklığı geçmiş dönemlerde 8 milyon değerleme üzerinden %5 pay aldığı İnteraktif Kredi Danışmanlık A.Ş, bu defa 80mn TL değerleme üzerinden köprü yatırım aldı. Yapay zeka tabanlı projeler gerçekleştiren İnteraktif Kredi'nin önümüzdeki dönemlerde Kıbrıs, Londra ve Orta Doğu'da faaliyete geçmeyi planlıyor.

Hitit Bilgisayar (HTTBT): Şirket, Ticaret Bakanlığının 5447 Sayılı E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı kapsamına alınmıştır. Daha önce Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY®/Marka Destek Programı kapsamında bulunan Şirket, Bakanlığın yeni programı olan E-Turquality sayesinde tavan ve kapsam olarak daha genişletilmiş hibelerden faydalanabilecektir.

Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS):  Şirketin 51,5 mn TL'lik bedelsiz sermaye artırımı SPK tarafından onaylandı.
    

FAİZ PİYASALARI

 

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14'ten %14,03 seviyesine hafif yükseldi. TCMB dün 59 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, ayrıca BİST'te kotasyon yoluyla 3,8 milyar TL (%15,50'den, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 171,2 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,90 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,84-%2,91 bandında hareketin ardından %2,88 seviyesinden günü kapattı. 
 
Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 125 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.