Merkez Bankası Politika Faizini 425 Baz Puan İndirdi…

BIST100…Merkez Bankası Politika Faizini 425 Baz Puan İndirdi…Merkez Bankası piyasalar tarafından merakla beklenen faiz kararını dün açıklarken, politika faizi olarak tanımladığı 1 hafta vadeli repo

BIST100…Merkez Bankası Politika Faizini 425 Baz Puan İndirdi…Merkez Bankası piyasalar tarafından merakla beklenen faiz kararını dün açıklarken, politika faizi olarak tanımladığı 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını %24 seviyesinden %19.75'e düşürerek 425 baz puan indirime gitti. Piyasalar TCMB ‘nin toplantısından sonra ECB' nin yaptığı toplantıya odaklandı. ECB faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmezken, politika dilini değiştirerek Eylül ayı için indirim sinyali verdi. Draghi' nin önemli ölçüde parasal teşvik ve genişlemeye işaret etmesi dikkat çekiciydi. Dün gün içerisinde ABD' den gelen dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik maaşı başvuruları da piyasaların takibinde olan veriler arasındaydı. Dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gelirken, işsizlik maaşı başvuruları da son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Şimdi artık gözler FED' in önümüzdeki hafta çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıya çevrildi. Global ekonomiye dair veriler ve haber akışları ekonomik görünüme ilişkin risklerin hala aşağı yönlü olduğunu ortaya koyarken, anlaşmasız Brexit ve jeopolitik riskler de canlılığını korumaya devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında BIST100 endeksi dünü %1.37 düşüşle 102.045 seviyesinden kapattı.

USDTRY… TL Varlıklar Para Politikası Kurulu Toplantısı Sonrasında Yön Arayışına Devam Ediyor… Merkez Bankası faiz kararını açıklanmasıyla birlikte sert bir şekilde 5.77 seviyelerine kadar yükselen Dolar TL kuru gelen satışlarla birlikte tekrardan 5.70 seviyelerinin altına geriledi. Böylece TCMB 4,5 yılın ardından ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu. Trump CAATSA konusunda ABD Kongresi ve Türkiye arasında bir denge arayışı içerisindeyken, ABD'den bu konuyla alakalı olarak gelebilecek açıklamalar takip edilmeye devam edilecek. Dolar TL kuru yeni işlem gününde 5.69 seviyelerinde işlem görüyor.

EURTRY… Faiz Kararı Sonrasında Kurda Dalgalanmalar Görüldü… TCMB'nin toplantı karar metninden çıkarılan temkinli duruş ifadesi piyasalarda önümüzdeki süreçte de kademeli faiz indirimlerine gidilebileceği şeklinde yorumlanırken; Para Politikası Kurulu Eylül, Ekim ve Aralık ayında olmak üzere sene sonuna kadar 3 kez daha toplanacak. FED toplantısı ve diğer haber akışları TL varlıkların fiyatlamasında etkili olmaya devam edebilir. Euro TL kuru sabah saatlerinde 6.34 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… Euro Bölgesinde Parasal Gevşeme Beklentisi Sonrasında Paritede Geri Çekilme Gözlemlendi… ECB' den gelen güvercin mesajlar paritenin son 2 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden olurken, ABD'den gelen dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik maaşı başvuruları verileri sonrasında Dolar global bazda değer kaybetti. 1.1110 ve 1.1170 bandında hareket eden parite sabah saatlerinde 1.1145 seviyelerinde işlem görüyor.

XAUUSD… Ons Altın Belirli Bir Kanalın İçerisinde Fiyatlanmaya Devam Ediyor… ABD'den gelen güçlü ekonomik veriler ve ECB kanadından gelen güvercin yorumlar ons altını haftalık kaybına yöneltti. Gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen ons altın, yeni işlem gününün ilk saatlerinde 1414 $ seviyelerinde işlem görüyor. ECB ve FED' in genişleyici para politikası ons altın fiyatları için yukarı yönlü destekleyici olmaya devam edebilir.

GLDGR… Gram Altın 260 TL Seviyesinin Altına Düştü… Dolar TL kurunun 5.70 seviyelerinin altında seyretmesi ve beklentilerden iyi gelen ABD verileri sonrasında ons altının kazançlarını silmesi gram altının 260 TL seviyesinin altına düşmesine neden oldu. Haftanın son işlem gününde Gram Altın 259 TL seviyelerinde alıcı buluyor.

BRENT… Jeopolitik Riskler ve Küresel Büyüme İlişkin Endişeler Petrol Fiyatlamalarında Etkili Olmaya Devam Ediyor…Ham petrol stoklarının 2018 yılından beri en düşük seviyeye gerilemesi ve gelişmiş piyasa ülke ekonomilerindeki yavaşlamaya ilişkin sinyaller küresel büyüme endişelerini canlandırması sonrasında petrol fiyatları 63-64 $ bandında hareket etmeye devam ediyor. ABD-Çin ticaret savaşı eksenindeki görüşmeler de Brent petrol fiyatlamalarında gündemdeki yerini koruyor. Brent petrolün varili sabah saatlerinde 63 $ seviyelerinden işlem görüyor.S&P500…Wall Street'in Hafta Başından Bu Yana Yakaladığı Güçlü Seyir Satış Ağırlıklı Seyre Döndü… Bilançolardaki karışık seyir endeksin düşüşle açılmasında ana etmenlerden biri olurken, endeks günü %0.53 düşüşle 3.003 puandan kapattı.Alan Yatırım Araştırma

704
Okunma