Merkez’in brüt döviz rezervleri 75.4 milyar dolara yükseldi
"Merkez'in brüt döviz rezervleri 75.4 milyar dolara yükseldi"

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 2
"Merkez'in brüt döviz rezervleri 75.4 milyar dolara yükseldi"

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 2 Ağustos'ta Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 429 milyon dolar artışla 75 milyar 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 26 Temmuz'da 74 milyar 971 milyon dolar seviyesindeydi. Söz konusu dönemde altın rezervleri, 248 milyon dolar azalışla 23 milyar 417 milyon dolardan 23 milyar 169 milyon dolara geriledi.

"Yabancılar net 76.9 milyon dolarlık menkul kıymet sattı"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 2 Ağustos haftasında net 135 milyon dolarlık hisse senedi sattı, 58,1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 12,6 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

"Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 942 milyon dolar azaldı"

Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatı 2 Ağustos ile biten işlem haftasında 942 milyon dolar azalarak 185.711 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yayınlanan haftalık bilgilere göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı aynı dönemde altın hariç 1.1 milyar dolar azaldı.

"Trump: En iyi şirketlere sahibiz ama Fed için aynısını söyleyemem"

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya üzerinden Fed ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump tweetinde: "Birileri çok güçlü dolarımızdan etkilendiğimi düşünebilir. Fakat etkilenmedim. Fed'in yüksek faiz oran seviyesi diğer ülkelere kıyasla doları yüksek tutuyor ve bizim Caterpillar, Boeing, John Deere, otomotiv şirketlerimiz ve diğer büyük üreticilerimizin piyasada rekabet edebilmelerini zorlaştırıyor. Fed'in ciddi indirimleri(enflasyonun olmaması) ve sıkılaştırma olmamasıyla dolar, şirketlerimizin rekabet edebilmelerini mümkün kılacaktır. Biz açık ara dünyadaki en iyi şirketlere sahibiz, ama maalesef aynısını FED için söyleyebilmem mümkün değil. Onlar her adımımıza yanlış dediler ve biz hala kazanıyoruz. Eğer yanlış değil de doğru deselerdi ne olurdu, hayal edebiliyor musunuz?"

"ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 3 haftada 2. kez geriledi"

ABD'de haftalık işsizlik başvuruları gerileyerek istihdam piyasasının ekonomideki yumuşamaya rağmen güçlü kaldığına işaret etti. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3 Ağustos'ta sona eren haftada 209 bine geriledi. Beklenti 215 bindi.

"İtalya'da hükümet krizi"

İtalya'da koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevini yürüten aşırı sağcı Lig Partisinin lideri Matteo Salvini, "Yüksek hızlı tren oylamasında açıkça çoğunluğun olmadığını gördük. Bir karar alması için parlamentoya gidiyoruz ve sonrasında sözü artık seçmene bırakacağız." ifadesini kullandı. Parti renklerinden ötürü sarı (M5S) – yeşil (Lig) koalisyon olarak anılan teknokrat Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümetin ortakları arasında bir süredir devam eden fikir ayrılıkları, dün Senato'da yapımı yıllardır süren Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi üzerine yapılan oylamayla krize dönüştü.

"Boris Johnson, muhalefet genel seçime zorlar ise seçimi Brexit sonrasında düzenleyecek"

Financial Times gazetesinin haberine göre Britanya Başbakanı Boris Johnson, parlamenterlerin güvensizlik oyu ile hükümeti düşürmeye çalışmaları halinde Brexit'i takip eden günlerde genel seçime gidecek. FT'ye göre Boris Johnson'ın danışmanları parlamentonun yaz tatilinden dönmesinden sonra hükümetin bir güven oylaması ile karşı karşıya kalacağını öngörüyorlar.

"Çin'de tüketici enflasyonu beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti"

Çin'de üretici fiyat endeksi yaklaşık üç yıldır ilk kez gerilerken, tüketici fiyatları Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yükseldi. Temmuz'da üretici fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi olan yüzde 0.1 gerileme beklentisine karşılık yüzde 0.3 geriledi. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları yıllık bazda öngörüden daha fazla hızlanarak yüzde 2.8 artış gösterdi.TÜRKİYE

"Haziran Ayı Cari İşlemler Dengesi"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayı cari işlemler dengesi verilerini 9 Ağustos Cuma günü saat 10.00'da açıklayacaktır. Bloomberg anketine tahmin gönderen ekonomistlerin medyan tahminleri aylık bazda 200 milyon USD cari açık verilmesi yönündedir. GCM Yatırım Araştırma olarak bizim beklentimiz de aylık bazda 200 milyon USD cari açık şeklindedir.

Ödemeler dengesinin en belirleyici alt kalemlerinden başta gördüğümüz dış ticaret açığındaki gerileme trendi devam ediyor. İthalat talebinin düşük olması, ithalat tarafındaki çift haneli daralmanın devam etmesinde etkili oluyor. Buna karşılık, Haziran ayında ihracat tarafında da çift haneli daralma olduğu görülmektedir. Bundan önceki süreçte TRY'de değer kaybının ihracat tarafında artışı desteklediği görülmüştü. Mayıs ayından sonra TRY'de etkili olan değer kazancı ile beraber kurun gerilemesi, bunun yanında Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomilerdeki yavaşlama ve belirsizlikler ihracat tarafında negatif yansıma bulabilir. Ekonomideki dengelenme süreci çerçevesinde iç talep koşullarının ise ithalat tarafındaki gerilemenin devam etmesinde etkili olmasını bekleriz.

Dış ticaret açığındaki mevcut daralma trendinin devamını ve bu kapsamda cari açıkta daralma / cari fazla verilmesi trendini desteklemesi beklentimizi devam ettiriyoruz. Haziran'dan sonra hizmetler dengesindeki turizm gelirleri kaleminin de daha çok destek vermesi ve dış ticaret açığındaki azalmanın devam etmesi kapsamında hem aylık verilerde hem de yıllıklandırılmış bazda cari fazla bekleriz.

AVRUPA

"İngiltere – İmalat Üretimi"

İngiltere'nin toplam sanayi üretiminin yaklaşık %80'ini oluşturan imalat sektörüne ait Haziran ayı verisi, sanayi üretimi rakamı ile birlikte bu hafta İngiltere için izlenecek önem derecesi yüksek makro-ekonomik göstergeler arasında yer alıyor. Aynı anda açıklanacak sanayi ve imalat üretimi rakamları yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecekken, İngiltere'nin üretim yapısı nedeni ile imalat tarafındaki rakamın daha yakından izlendiğini ifade edebiliriz. Söz konusu veriler, ada ülkesinin para biriminde ve FTSE-100 endeksinde değişimler görülmesine neden olabilir. Beklentilerin üzerinde bir imalat üretimi verisi Sterlin'de yükselişlere zemin oluşturabilecekken, aksi durumda ada ülkesinin para biriminde kayıplar izlenebilir.

PİYASANIN ROTASI

Çözüm(süzlük)…

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret/kur savaşlarında Trump'ın güçlü Dolar'a karşı olan söylemleri kura sözlü müdahale olarak devreye girerken, Fed'e bunu yapması için pas atmaktadır. Para birimlerinin zayıflatılarak ticaret savaşlarında üstünlük sağlama yarışında ABD'nin işi oldukça zor olurken, Çin'in Yuan fikslemesi risk algısında ana referans olmaktadır.

ABD tarafında Beyaz Saray'ın ABD şirketler ile Huawei arasında ticaret yapılması için gerekli lisansları vermemesi işlerin çözümden uzak olduğunu göstermektedir. Piyasa dinamikleri şimdilik dip arayışında başarılı olurken ABD 10 ve 30 yıllık tahvil faizleri yukarı yönlü tepki vermektedir. Özellikle 10 yıllık faiz %1,70 seviyelerinde dengelenmektedir. S&P500 endeksi tekrar 2900 seviyesi üzerinde fiyatlanırken, bu seviye üzerinde kalıcılığını takip edeceğiz.

EURUSD paritesi 1.12 seviyelerinde normalleşirken, güçlü Dolar teması belirleyici olmaktadır. Bu bağlamda Almanya – ABD 10 yıllık tahvil makasında (beyaz) kapanma tekrar devreye girerken, EURUSD paritesinde 1.12 seviyesini pozitif yönde destekleyebilir.GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.866
Okunma