SAHA Derneği Türkiye’den güncel sanatı desteklemeye devam ediyor

SAHA’nın bağımsız sanat yazarlarına yönelik başlattığı SAHA Yazı Dizisi de devam ediyor.

Çağdaş sanat alanında çalışanların uluslararası üretim ve etkileşim ortamlarını geliştirmeyi hedefleyen SAHA Derneği, dünyadaki sanat kurumları ve sanatçıları derinden etkileyen kriz günlerinde desteklerine devam ediyor. Kurduğu işbirlikleri ve yarattığı fonlarla 2020’nin ilk yarısında planlandığı halde sağlık önlemleri nedeniyle ertelenen projeleri desteklemeyi ve sonbahar aylarında düzenlenecek uluslararası sergi ve misafir sanatçı programlarına Türkiye’den davet edilen sanatçı ve sanat profesyonellerinin katılımını sağlamayı planlıyor.

SAHA’nın bağımsız sanat yazarlarına yönelik başlattığı SAHA Yazı Dizisi de devam ediyor. “Türkiye’de sergi ziyaretçisi: Yalnız ama meraklı” başlıklı üçüncü yazıda Kültigin Kağan Akbulut, Türkiye’deki güncel sanat izleyicilerinin motivasyon ve alışkanlıklarını ele alıyor.

“Perşembe günleri İstanbul Modern’de yaşanan insan trafiği, bazı hafta sonları Pera Müzesi’nde adım atılacak yer olmaması, SALT Galata’nın dört bir yanına dağılmış gençler… Peki, kimdir bu sergi ziyaretçileri? Türkiye’de modern ve güncel sanata odaklı sanat kurumlarının 20 yıla yaklaşan bir tarihi var. Ancak müze, galeri, sergi ziyaretçisi kimdir sorusuna halen kolay bir cevap veremiyoruz. Bir kişi hangi motivasyonla bir sergiyi gezmeye karar verir?”
Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Türkiye sanatındaki güncel meseleleri tartışmaya açan SAHA Yazı Dizisi’nde her ay Kültigin Kağan Akbulut ya da onun davet edeceği bir konuk yazar tarafından yeni bir yazı kaleme alınıyor. Kültigin Kağan Akbulut ile işbirliğiyle oluşturulan SAHA Yazı Dizisi, sanat izleyicileri, misafir sanatçı programları, müzecilik, koleksiyon, araştırma ve arşiv gibi konulardaki güncel tartışmaları farklı aktörlerin görüşleriyle birlikte ele alıyor. SAHA Yazı Dizisi içinden bir seçki Merve Ünsal tarafından İngilizce’ye kazandırılıyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma