img

Shenzhou-14 taykonotları ikinci kez kabin dışına çıktı


Shenzhou-14 taykonotlarının ikinci kez kabin dışına çıktığı bildirildi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nden edinilen bilgilere göre, Çinli taykonot Cai Xuzhe, bugün Beijing saatiyle 13.35’te “Wentian” laboratuvar kabininin kapısını açıp kabin dışına çıkmayı başardı. 

İlk kabin dışı aktivitenin başarıyla tamamlandığı 2 Eylül’den bu yana, Shenzhou-14 taykonotları sırasıyla kabin dışı aktivitelerden toparlanma, mekanik kolun test edilmesi ve ikinci kabin dışı aktiviteye hazırlık çalışmalarını tamamlayarak uzay bilimi deneysel projelerini sürdürüyor.  

Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Grubu’ndan (CAST) baş tasarımcı yardımcısı Pan Liangshun, bu kadar kısa bir aradan sonra tekrar kabin dışı aktivitenin gerçekleştirilmesinin normlaştırılan kabin dışı aktivitenin bir sınanması olduğunu belirtti.

Liang, “Normlaştırılan kabin dışı aktivite, uzay istasyonunun sahip olması gerektiği bir kabiliyettir. Bunun gerçekleştirilmesi için taykonotların ve yerdeki uçuş kontrol personelin kabin dışı aktivitenin hazırlıklarını yerine getirip birkaç kez prova yaptıktan sonra mükemmel bir koordinasyon içinde çalışmaları gerekiyor.” diye konuştu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.