Yuan Hamlesiyle Küresel Piyasalarda Kısmi Toparlanma Görüldü…

BIST100… Yuan Hamlesiyle Küresel Piyasalarda Kısmi Toparlanma Görüldü… Ticaret gerilimi ile düşen küresel hisse senedi piyasaları düzeltme hareketiyle bir miktar yükselirken Bist100

BIST100… Yuan Hamlesiyle Küresel Piyasalarda Kısmi Toparlanma Görüldü… Ticaret gerilimi ile düşen küresel hisse senedi piyasaları düzeltme hareketiyle bir miktar yükselirken Bist100 endeksi sert tepki alımlarıyla günü %0.92 yükselişle 99.583 seviyesinden kapattı. Küresel piyasalarda ise Çin Merkez Bankası'nın hamlesinin ardından Yuan'daki toparlanmayla ABD ve Asya hisse senetlerinde kayıpların azaldığını gözlemlemekteyiz. TL'nin gelişmekte olan para birimlerine göre güçlü yükselişi endeksi yukarı yönlü desteklemeye devam edebilir. Bugün yurtiçinde hazine nakit dengesi açıklanırken piyasaların odak noktasında ticaret gerilimine yönelik olası haber akışları olacak.

USDTRY… TL Pozitif Ayrışıyor… Hafta başında Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık hamlesi sonrası TL varlıkları pozitif etkilenirken Yuan'daki bir miktar yükselişle ile gelişmekte olan ülke para birimleri yatay seyrediyor. Ticaret geriliminin yarattığı endişelerle Fed'in faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesi Dolar endeksini baskılamakta. Ülke risk primimizin 385 seviyesinden görece daha düşük seyretmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme TL lehine işlemleri destekleyebilir. Makro veri açısından sakin geçecek günde ticaret gerilimine yönelik olası haber akışları takibimizde olacak.

EURTRY… 6.17 Seviyesinden İşlem Görüyor… TL'nin güçlenme eğilimini koruması ile %1'in üzerinde düşüş yaşanan paritede güne başlarken düşüş eğiliminin devam ettiğini gözlemlemekteyiz.

EURUSD… Ticaret Gerilimi Fed Faiz İndirimi Beklentilerini Artırıyor… Ticaret gerilimi ile global ekonomiye yönelik riskler yeniden artarken FED'in faiz indirimi beklentileri Dolar endeksini baskılamaya devam ediyor. Çin'in referans kuru yükseltmesinin ardından Yuan'daki toparlanma ile 1.12 seviyesinin altına gerileyen paritede, Asya seansında Yuan'daki değer kazanımlarının sınırlanmasıyla yeniden 1.12 seviyesine yükseldiğini görmekteyiz. Euro'yu destekleyecek bir katalizör bulunmazken, ABD-Çin ticaret gerilimine yönelik haber akışı ve USDCNY paritesinin seyri takibimizde olacak.

XAUUSD…1490 Seviyesi Test Edildi… ABD-Çin ticaret geriliminin yeniden tırmanması ile yükseliş kaydeden değerli maden, Çin'in referans kuru yükseltmesinin ardından Yuan'daki toparlamanın etkisiyle bir miktar kar satışlarına maruz kalsa da toparlanmanın sınırlı kalmasıyla 1480 seviyesinin üzerinde yükseliş eğilimini korumakta. Makro veri akışının sakin olduğu hafta genelinde ABD-Çin geriliminde tarafların açıklamalarına yönelik haber akışları takip edilirken, paritede güvenli varlık talepleri ile alımların öne çıkabileceğini söyleyebiliriz.

GLDGR…Ons Altın İle Birlikte Yükseliyor… ABD-Çin ticaret anlaşmasına yönelik endişelerle yükselen Ons Altınla birlikte güne 262 seviyesinden başlayan gram altın kurdaki geri hareket ile bir miktar sınırlanabilir.

BRENT… Ham petrol Stoklarındaki Düşüş Yavaşladı… Suudi Arabistan'ın 2020 sonuna kadar üretim kesintisine uymayı planladıklarını açıklamasına rağmen petrol fiyatlarının yükselişi ABD-Çin ticaret gerilimi ile sınırlanmakta. Dün ABD'de açıklanan ham petrol stoklarında düşüş -3.400 milyon varile gerilerken, son haftalarda yaşanan düşüşe ara verilmesi Brent petrolü aşağı yönlü baskıladı. Bugün ise Enerji Bilgi Yönetimi'nin ABD ham petrol envanterleri takibimizde olacak

S&P500… Endeks Teknoloji Şirketlerinin Öncülüğünde Yükseldi… ABD hisse senetleri 2019'un en kötü işlem gününün ertesi gününde teknoloji şirketlerinin öncülüğünde kayıplarının bir kısmını geri aldı. Günün ilerleyen saatlerinde Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudlow'un Çinli yetkililerin Eylül ayında ABD'ye gelmesini beklediklerini söylemesi pozitif bir haber akışı olarak karşımıza çıkarken endeks günü %1.30 yükselişle 2,881 puandan kapattı.

ALAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.


738
Okunma